Ինչ է Թվինինգ ծրագիրը (ըստ 2009 թվականին հրապարակված Թվինինգ ձեռնարկի)
Թվինինգը Եվրոպական հանձնաժողովի նախաձեռնություն է, որը մեկնարկել է Եվրոպական Միության ընդլայնման նախապատրաստման ենթատեքստում: Թվինինգն առաջին անգամ ներմուծվեց 1998թ.-ին, 5-րդ ընդլայնման 12 երկրներում: Արևմտյան Բալկանյան երկրներում թվինինգը սկսվել է 2002 թվականի գարնանը որոշակի ինստիտուցիոնալ կառուցողական ծրագրերի` հատկապես Արդարադատության և Ներքին Գործերի համար: Թվինինգն այսօր էլ թեկնածու երկրների համար հիմնական կառուցողական գործիք է հանդիսանում (Խորվաթիա, նախկին Հարավսլավիա, Մակեդոնիայի հանրապետություն և Թուրքիա) և Արևմտյան Բալկանյան պոտենցիալ թեկնածու երկրներում: (Ալբանիա, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Կոսովո, Մոնտենեգրո և Սերբիա): Սկսած 2003 թվականի վերջից Թվինինգը հասանելի դարձավ Նորանկախ Պետություններին[1] ներառող ծրագրում ընդգրկված այն որոշ երկրների համար, որոնք Գործընկերության և Համագործակցության պայմանագիր են ստորագրել Եվրոպական Միության հետ: Հայաստանը մտնում է այս երկրների խմբի մեջ և ԵՄ-Հայաստան գործողությունների պլանը ստորագրվել է 2006 –ին` Գործընկերության և Համագործակցության պայմանագրի հիման վրա: Թվինինգը ներդրվեց որպես ինստիտուցիոնալ հզորացման բնագավառի գործիք այս ենթատեքստում:
Ըստ 2009 թվականի տվյալների 1998 թվականից սկսած ավելի քան 1500 թվինինգ ծրագրեր են ներմուծվել և ֆինանսավորվել որպես զանազան նախնական գնահատման և հարևանության գործիքներ: Թվինինգն ընկալվում է ադմինիստրատիվ համագործակցության գործիք` աջակցելու Շահառու երկրներին, որպեսզի հզորացնեն իրենց ադմինիստրատիվ և իրավական ունակությունները ներդնելու համագործակցության օրենսդրությունը որպես Եվրոպական Միության անդամ երկրների ապագա: Թվինինգ ծրագրերն ընկալվել են որպես ադմինիստրացիայից աշխատակազմի վերապատրաստման միջոցով երկկողմանի փորձի փոխանցման համակարգ: Դա միակողմանի տեխնիկական աջակցություն չէ Անդամ երկրից Շահառու երկրին. համատեղ պրոցես է, որի ժամանակ յուրաքանչյուր գործընկեր պատասխանատվություն է կրում: Շահառու երկիրը հանձն է առնում ձեռնարկել և ֆինանսավորել բարեփոխումները, Անդամ երկիրը` աջակցել պրոցեսին ծրագրի ընթացքում: Որոշ հիմնական սկզբունքներ պետք է լինեն յուրաքանչյուր Թվինինգ ծրագրում: Շահառու երկիրն ընտրում է Անդամ երկրի իր գործընկերոջը, վերջինս էլ հանձն է առնում փոխանցելու իր հայրենի երկրի վարչարարության գոյություն ունեցող պետական հատվածի հասանելի փորձը: Ամենակարևորն այն է, որ Թվինինգ ծրագրերը պետք է Շահառուին կոնկրետ գործառնական արդյունքներ ապահովեն (այսպես կոչված պարտադիր արդյունքներ) ԵՄ acquis –ի կամ այլ ԵՄ քաղաքականության հետ կապված, որը բաց է համագործակցության համար և որ Թվինինգ գործընկերները պարտավորվում են հասնել պարտադիր արդյունքներին և դա ոչ միայն միջոց է հասնելու դրան: Թվինինգ ծրագրի ավարտին ակնկալվում է, որ բացառապես Շահառու երկրի պատասխանատվության ներքո նոր և ադապտացված համակարգ պետք է գործի, որի արդյունքում Թվինինգ ծրագրի ձեռքբերումները պետք է պահպանվեն Շահառու ադմինիստրացիայի համար որպես մշտական ժառանգություն նույնիսկ Թվինինգ ծրագրի ներդրման ավարտից հետո: Սա մասնավորապես ենթադրում է, որ Շահառու ադմինիստրացիան արդյունավետ մեխանիզմներ է կիրառում` տարածելու և ամրապնդելու նախագծի արդյունքները:
Ինչ է իրենից ներկայացնում թռիչքային անվտանգության թվիննինգ նախագիծը Նախագծի վերջնական նպատակը
Նախագծի վերջնական նպատակն է հասնել Ավիացիայի Միացյալ Ադմինիստրացիայի պահանջների կամ դրանց փոխարինող Եվրոպական ավիացիայի անվտանգության գործակալության կանոնակարգի ընդունմանն ու Հայաստանի օրենսդրությանն ու կոնտեքստին դրանց համապատասխանեցմանն ու ամրագրմանը` ներառելով Եվրոպական Ավիացիայի անվտանգության գործակալության մասնակցությունը և վերջինիս հետ համագործակցությունը, որպեսզի Հայաստանն ամբողջությամբ ինտեգրվի եվրոպական անվտանգության համակարգում:
Նախագծի նպատակը Նախագծի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Ավիացիայի գլխավոր վարչությանն աջակցել, որպեսզի վերջինս ներմուծի և կիրառի Ավիացիայի Միացյալ Ադմինիստրացիայի պահանջները կամ դրանց փոխարինող Եվրոպական ավիացիայի անվտանգության գործակալության կանոնակարգը:
Շրջանակը` Այս նախագիծն ուղղված է Ավիացիայի թռիչքային անվտանգությանը, բայց դրան վերաբերում է միայն Ավիացիայի Միացյալ Ադմինիստրացիայի կամ Եվրոպական ավիացիայի անվտանգության գործակալության կանոնակարգի շրջանակներում:
Պարտադիր արդյունքներ
Նախագծի ավարտին Եվրոպական ավիացիայի անվտանգության գործակալության և ՔԱԳՎ – ի կողմից 2009 թվականի հուլիսի 7-ին ստորագրված աշխատանքային պայմանավորվածությունը կներմուծվի ՔԱԳՎ-ի կողմից և կընդունվի ԵԱԱԳ-ի կողմից:
Նախագիծը նաև պետք է սերտ աշխատանքային հարաբերություններ հաստատի ԵԱԱԳ-ի հետ, որպեսզի Հայաստանն ուղի բաց անի դեպի ԵԱԱԳ համակարգի ինտեգրում: Այնուհետև նախագծի գործողությունները պետք է երկրին թույլ տան կամաց կամաց ընդունելու ավիացիայի հետ կապված ԵՄ acquis-ները:
Բաղկացուցիչ մասեր `
Պարտադիր արդյունքների հասնելու համար նախագիծը սահմանում է 5 բաղկացուցիչ մաս` 0-4 Բաղկացուցիչ մաս 0 – Թվինինգ նախագծի մենեջմենթ Բաղկացուցիչ մաս 01 – Ընթացիկ իրավիճակի գնահատում և վերլուծություն- խիստ էական է հետևյալ գործողությունները ճիշտ հասցեագրելը: Բաղկացուցիչ մաս 02- ԵՄ թռիչքային անվտանգության կանոնակարգերի ներմուծում և այդ կապակցությամբ կապված վերապատրաստում – ծրագրի հիմնական մասը Բաղկացուցիչ մաս 03 –Օդային տրանսպորտի և ռազմավարական հարցերի վրա ազդող տնտեսագիտական կանոնակարգերի ուսումնասիրություն, որոնք ուղղված են ապագայի մարտահրավերներին դիմակայելու համար ՔԱԳՎ –ն բարելավելուն: Բաղկացուցիչ մաս 04 – ինֆորմացիոն համակարգեր – ուղղված են նոր տեխնոլոգիաների կիրառությամբ ՔԱԳՎ-ն ավելի արդյունավետ դարձնելուն:
Գործողություններ` Տարբեր բաղկացուցիչ մասեր բաժանվում են գործողությունների: Այդ գործողությունները ներառում են
ԵԱԱԳ համակարգ ինտեգրվելու հետ մեկտեղ անվտանգության և տնտեսական առումներով շահառու կլինենք: Կանոնավոր կերպով ԵԱԱԳ համակարգում ավիացիոն անվտանգության կանոնակարգը թարմացվում է և Հայաստանի համար ամենաակտիվ ավիացիոն շուկաներից մեկը կբացվի:
Տվյալներ`
Բյուջե 1.100.000 եվրո Տևողությունը` 24 ամիս Իսպանացի փորձագետների քանակը – 40 կարճաժամկետ փորձագետներ Աշխատանքային հանդիպումների քանակը` 26 Գործողությունների քանակը` 65 Իսպանիա մեկնող հայ փորձագետների քանակը- 19 ԵՄ համացանցային կայքեր - Development and Cooperation - EuropeAid - European Commission Mobility and Transport - European Union Delegation to Armenia - European Commission Enlargement - European Commission Enlargement Technical Assistance- European Aviation Safety Agency |
Հայտարարություն
- ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության Ավիաուսումնական կենտրոն ՓԲԸ պետական քոլեջը 2012-2013 ուսումնական տարվա համար հայտարարում է ընդունելություն...
- Հայաստանի Հանրապետության օդային հաղորդակցությունների բնագավառում զարգացումների և մտադրությունների մասին...

| What a Twinning Project is |
Twinning is an initiative of the European Commission that was launched in the context of the preparation for enlargement of the European Union . Twinning was first introduced, in 1998 in the 12 countries of the 5th Enlargement. In the Western Balkans Twinning was launched in the summer of 2002 for certain Institution Building programmes, mainly in Justice and Home Affairs. It is now available regardless of the specific sector in the context of the Instrument for Pre-accession.
Twinning remains today a crucial Institution building instrument in the candidate countries (Croatia, the former Yugoslav Republic of Macedonia and Turkey), in the potential candidate countries in the Western Balkans (Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Montenegro and Serbia).
As from the end of 2003, Twinning has been made available to some of the countries covered by the programme for Newly Independent States (NIS) where Partnership and Cooperation Agreements are signed between the Newly Independent States and the EU. Armenia is included in this group of States and the EU-Armenia Action plan has been signed on 2006, based in the Partnership and Co-operation Agreement. Twinning is introduced as an Institution Building co-operation instrument in this context.
With 2009 data, since 1998 more than 1500 Twinning projects have been implemented in and financed under the various pre-accession and neighbourhood instruments.
Twinning is conceived as an instrument for targeted administrative co-operation to assist Beneficiary Countries to strengthen their administrative and judicial capacity to implement Community legislation as future Member States of the European Union. Twinning projects have been conceived as a system for transfer of expertise from an Administration by the secondment of personnel in both ways. It is not a one-way delivery of technical assistance from a Member State to a Beneficiary Country. It is a joint process, in which each partner takes on responsibilities. The BC commits itself to undertaking and funding reforms, the MS to accompanying the process for the duration of the project.
Some basic principles must be present in each Twinning program, The beneficiary country selects its Member State partner, who undertake to transfer the requested hands-on public sector expertise available in its home administration. The most important is that Twinning projects must bring to the Beneficiary a concrete operational result (the so called mandatory result) in connection with the EU acquis or other EU policies open for co-operation and that The Twinning partners commit themselves to achieving the mandatory result, and not only to the means to achieve it. At the end of the project a new or adapted system must function under the sole responsibility and ownership of the Beneficiary country. As result of this, the achievements of a Twinning project should be maintained as a permanent asset to the Beneficiary administration even after the end of the Twinning project implementation. This presupposes inter alia that effective mechanisms are put in place by the Beneficiary administration to disseminate and consolidate the results of the project.
What Aviation Safety Twinning project is
Overall Objective: The overall objective of the project is to achieve the harmonisation and enforcement of all Joint Aviation Requirements (JARS) or replacing European Aviation Safety Agency (EASA) rules in the Armenian legislation and context in order to prepare for the full integration of Armenia into the European safety system including the cooperation and participation with EASA
Project Purpose: The project purpose is to strengthen the capacity of the General Department of Civil Aviation (GDCA) of the Government of the Republic of Armenia (RA) in the application and implementation of JARs, or replacing EASA rules.
Scope: This project is oriented to Civil Aviation Safety but only in the fields that are currently under the scope of EASA and JAA rules. This includes airworthiness, flight operations and licensing in a wide sense.
Mandatory Results: At the completion of the project the Working Arrangement between EASA and GDCA signed 7 July 2009 will be implemented by the GDCA and accepted by EASA
The project should also build up a strong working relationship with EASA such that Armenia will open the way to move towards integration in EASA system. Further, the project activities should enable the country to progressively adopt the EU Acquis with respect to aviation.
Components: To achieve the mandatory results the project has been structured in 5 components from 0 to 4:
Activities: Different components are divided in activities. Those activities include:
Benefits: Safety and economics benefits can be obtained with integration in EASA system. A systematic up to date on aviation safety regulation is promoted on EASA system, and one of wider and most actives aviation related activities market could be opened to Armenia.
Some figures:
Budget: 1.100.000 EUR Duration: 24 months Number of Spanish experts: 40 short term advisors Number of workshops: 26 Number of activities: 65 Number of Armenian people travelling to Spain: 19
Partner: General Department of Civil Aviation of the Republic of Armenia
Member State Partner: Spanish Aviation Safety Agency Ministry of Public Works and Transportation
Twinning Project Partners: International Foundation for the Public Policies and Administration of Ibero-America (FIIAPP)